Silverstone F1 Circuit: informace, výsledky & historie
Okruh v Silverstonu patří mezi klasiky. Přeci jen, oficiální šampionát Formule 1 začal před více než sedmi dekádami právě zde. Složité technické pasáže, dlouhé rovinky a spousta prostoru pro ryzí závodění. V následujícím článku najdete spoustu zajímavostí týkajících se trati, které se přezdívá "Home of British Motor Racing".
Info, mapa – Historie
Výsledky – Rekordy
Velká cena Velké Británie, závody Formule 1 Silverstone dnes: Kde sledovat závody F1 živě a zdarma v online live streamu?
Formule 1 je jedním z nejsledovanějších motorsportových disciplín na planetě. I v Česku má velkou základnu fanoušků, a tak se není čemu divit, že je dostupná i na televizních obrazovkách. V tuzemsku naladíte F1 na kanále Nova Sport 5, což je ovšem placený program.
Alternativa v podobě free streamu dostupná není. Pokud ale budete chtít zažít závod z trochu jiné perspektivy, můžete si předplatit platformu F1TV. Za 59 euro (cca 1471 korun) za rok můžete využívat výhod jako:
- Stream ze všech závodů F1, F2, F3 bez reklam
- Onboard kamery jednotlivých jezdců - sledujte závod z pozice svého oblíbence
- Veškerá týmová rádia živě
- Speciální obsah v rámci závodního víkendu
Závod si pak můžete zpestřit sázkou na vítěze u licencované sázkové kanceláře Fortuna. Ta nabízí kurzy na jednotlivé závody i na celkové pořadí v poháru jezdců a konstruktérů. Tipéři zároveň oceňují, že si zde mohou vybrat, který ze závodníků či týmů skončí jak v závodě, tak i v celkovém pořadí lépe.
Registrace je jednoduchá a zvládnete jí i z mobilu. Za její dokončení na vás čeká bonus ve výši 500 korun. Stejnou částku pak můžete získat i za svůj první vklad.
Zaregistrujte se na Fortuně a získejte bonus až 1 000 Kč
Silverstone F1 Circuit: informace, mapa (Silverstone layout)
Vůbec poprvé se oficiální závod Formule 1 se v prostoru bývalého vojenského letiště odjel v roce 1950. Mezi lety 1955 – 1986 VC migrovala mezi Silverstonem, Brands Hatch a Aintree. Od roku 1987 se pak zde jezdí se železnou pravidelností.
V roce 2020 se v Silverstonu jely hned dva závody F1 – nejprve klasická britská GP, a poté i tzv. Anniversary GP. Stalo se tak zejména kvůli tomu, že bylo potřeba doplnit kalendář o podniky, které vypadly z důvodu pandemie Covid-19.
Když se na strukturu okruhu podíváme detailněji, zjistíme, že se skládá z osmnácti zatáček, konkrétně deseti pravotočivých a osmi levotočivých. Technicky nejnáročnějším úsekem je průjezd zákrutami 10 – 14 (neboli Maggotts, Becketts a Chapel). Jezdci zde projíždí vysokou rychlostí a musí se do každé ze zatáček naprosto přesně trefit – v opačném případě hrozí přinejlepším ztáta času, v horších případech pak velké riziko nehody.
Podobné vlastnosti má i zatáčka Corpse nacházející se těsně před tímto náročným úsekem. Právě zde dochází poměrně často k srážkám, jelikož sem jezdci taktéž najíždějí ve velké rychlosti a zároveň mají poměrně dost prostoru k předjíždění. Důkazem toho budiž například nehoda mezi Lewisem Hamiltonem a Maxem Verstappenem z roku 2021, po které Nizozemec narazil do bariér a musel na kontrolu do nemocnice.
V rámci okruhu jsou pak jezdcům k dispozici dvě DRS zóny. V obou případech jsou umístěny na dlouhých rovinkách – první se nachází v úvodním sektoru mezi zatáčkami 5 a 6, druhá v tom závěrečném mezi zákrutami 14 a 15.
GP Velké Británie, Silverstone F1: historie
Okruh se nachází na hranici dvou hrabství – Buckinghamshire a Northamptonshire. Dříve oblast sloužila jako vojenská základna RAF.
Vůbec první závod se zde jel v roce 1948. Trať tehdy byla vyznačena barely, diváky od tratě odděloval jen provazový plot. Okruh měl tvar osmičky a vedl po přistávacích drahách bývalého letiště. Přesto však měl podnik obrovský úspěch – sledovalo jej přes 100 000 fanoušků.
Opravdu výrazným milníkem však byl rok 1950. Tehdy totiž vznikl nový šampionát jezdců, dnes známý jako Formule 1. A právě na okruhu v Silverstone, jenž byl v té době už poměrně modifikován, se odjel vůbec první závod. Stalo se tak za přítomnosti krále Jiřího VI a jeho manželky Alžběty. Bylo to poprvé a dosud naposled, co se vládnoucí monarcha zúčastnil některého z motoristických závodů. Vítězem se stal Giuseppe Farina ve voze Alfa Romeo.
Během let došlo k několika úpravám okruhu, a to zejména z bezpečnostních důvodů. Níže se můžete podívat na změny v průběhu let.
Silverstone F1: Změny Layoutu
- 1948: První provizorní okruh po ranvejích bývalého letiště RAF
- 1949 – 1950: Trať přesunuta na vnější okruh (jezdilo se po obvodu letiště)
- 1975: Přidání Woodcote Chicane kvůli zpomalení úseku před cílovou rovinkou
- 1987: Postavení Bridge Chicane a úseku Luffield (ten v současné mapě okruhu reprezentuje zatáčky č. 6, 7 a 8)
- 1991: Jedna z nejrozsáhlejších přestaveb okruhu. Z úseku Maggotts–Becketts–Chapel se stalo ikonické rychlé esíčko, zatáčka Stowe byla rozšířena. Dále byl přidán Vale (zatáčka č. 17), předělání se dočkala i zatáčka Club (č. 18), a Bridge. Stejně tak se změnil první sektor. Trať se díky těmto přestavbám stala technicky náročnější, ale i bezpečnější.
- 1994: Z bezpečnostních důvodů byly některé zákruty zpomalené. Jednalo se o reakci na tragickou smrt Ayrtona Senny a Rolanda Ratzenbergera na okruhu v Imole. Zároveň vznikla Abbey Chicane (ta však vydržela pouze do roku 1995).
- 2010: Největší přestavba v novodobé historii okruhu. Vznikla nová pasáž "Arena", která nahradila zatáčku Bridge. Přibyly zákruty Farm, Village, The Loop a Aintree. Tímto se naprosto změnil layout prvního sektoru. Za tímto stálo jednak další zvýšení bezpečnosti a jednak přizpůsobení trati závodům MotoGP
Pojďme se nyní zaměřit na ikonické závodní momenty. Za bohatou historii okruhu se zde událo mnohé, a tak vybrat ty nejdůležitější události může být složité. Kromě těch, které už byly zmíněny (první závod, kolize Verstappena s Hamiltonem) vybíráme následující:
1973: Hromadná nehoda v prvním kole
V roce 1973 ztratil Jody Scheckter hned v prvním kole kontrolu nad svým vozem v zatáčce Woodcote. Po jeho hodinách došlo k hromadné havárii, do které se zapojilo hned devět vozů. Nejvíce situaci odnesl závodník týmů Brabham Andrea de Adamich, jenž si zlomil kotník a jeho kariéra v F1 kvůli tomu skončila.
1987: Mansell vs Piquet: válka Williamsů skončila vítězstvím domácího jezdce
V roce 1987 měl Williams naprosto dominantní vůz. Bitva o titul se tak odehrávala zejména mezi jeho dvěma jezdci – Nigelem Manselem a Nelsonem Piquetem. Právě tito dva si to o vítězství rozdali i na okruhu v Silverstonu.
Situaci měl lépe rozjetou Brazilec, který si dojel pro pole position. Mansell se jej ale držel. Alespoň do té doby, než se rozhodl zajet do pitstopu pro čerstvější sadu pneumatik.
Po zastávce v boxech ztrácel Brit na svého kolegu 30 sekund. Před domácím publikem se ale nehodlal vzdát. Několikrát překonal traťový rekord a nakonec se mu povedlo Piqueta nejen dojet, ale dvě kola před cílem i předjet. Pro Mansella to bylo jedno z největších vítězství kariéry.
Další zajímavostí na celém tomto souboji bylo, že oba jezdci byli tak rychlí, že dokázali všechny ostatní předjet o kolo. I to ukázalo tehdejší dominanci Williamsu, který si později došel pro pohár konstruktérů.
1999: Nehoda připravila Michaela Schumachera o bitvu o titul
V roce 1999 působil Michael Schumacher už třetí sezónu ve Ferrari. V sezóně měl poměrně dobré výsledky, kdy zvládl dojet druhý v Brazílii, první v Imole a Monaku a třetí ve Španělsku. Měl tak stále naději na zisk titulu, a to i přes odstoupení v Kanadě a páté místo ve Francii.
Do VC Velké Británie se kvalifikoval na druhém místě za Mikou Häkkinenem. Hned v prvním kole však po vyvěšení červených vlajek z důvodu zaseknutí se Jacquese Villneuva a Alessandra Zanadrdiho na startu nezvládl zatáčku Stowe a narazil v plné rychlosti do bariér. Nehoda mu způsobila zlomeninu nohy, kvůli které vynechal takřka celý zbytek sezóny. Z titulu se tak nakonec radoval Häkkinen.
2013: Šest defektů pneumatik donutilo Pirelli k přemýšlení
V roce 2013 se britská GP postarala o jeden z nejhorších momentů pro dodavatele pneumatik Pirelli. Během závodu mělo totiž hned šest jezdců problémy s prasklou pneumatikou. Mezi postiženými byli například Lewis Hamilton, Fernando Alonso nebo Felipe Massa.
Kvůli této vadě musela společnost dodávající pneu pozměnit jejich strukturu, aby nebyly tolik náchylné k defektům. Naplno nové změny představila při VC Maďarska téhož roku.
2020: Hamiltonovo vítězství s defektem
U defektů pneumatik však ještě chvíli zůstaneme. Časově se však posuneme o sedm let dopředu. Píše se rok 2020, Lewis Hamilton má komfortní náskok přes 30 sekund na Maxe Verstappena a zdá se, že jeho vítězství nemůže nic ohrozit. Poté ale přišlo poslední kolo a nájezd do šesté zatáčky. V tu chvíli dochází k defektu na levé přední pneumatice.
Vzhledem k náskoku na Verstappena ses Hamilton rozhodne zkusit závod dojet. Pneumatika nespolupracuje, ale tehdy šestinásobný šampion drží vůz na trati. I přes velké problémy a rychle se snižující náskok zvládne protnout cílovou pásku. S obavami v hlase se ujišťuje, zdali to bylo opravdu poslední kolo, a když obdrží potvrzení, může začít slavit.
Konečný náskok na Verstappena se snížil na rozdíl pouhých šest sekund. Kdyby byl závod jen o dvě zákruty delší, mohl Hamilton o výhru přijít. Nakonec ale jeho odvaha dokončit domácí GP zvítězila, stejně jako on sám.
OTD in 2020 ⏪ Winning the British GP on three wheels 🤯
— Mercedes-AMG PETRONAS F1 Team (@MercedesAMGF1) August 2, 2024
Vintage @LewisHamilton 🖤💜pic.twitter.com/GVj7BH4qRA
To jsou jen některé z ikonických momentů na Silverstonu. Za zmínku by určitě stála i VC 2022, kde se nejprve znovu ukázalo, že se vyplatilo investovat do systému Halo, a to poté, co se Guanyu Zhou doslova otočil v první zákrutě na střechu. Zároveň ve stejném závodě došlo i k epické bitvě mezi Charlesem Leclercem, Lewisem Hamiltonem a Sergiem Pérezem.
Velká Cena Velké Británie: výsledky za poslední dekádu
V tomto segmentu si představíme výsledky jednotlivých závodů ve Velké Británii. Vzhledem k tomu, že se VC jezdí už od roku 1950, výběr si zúžíme. Konkrétně se zaměříme na předchozích deset let. Zatím posledním vítězem je Lewis Hamilton, pro něhož to byl poslední triumf v barvách Mercedesu.
TOP 3 Velké ceny Velké Británie 2015 – 2024 | ||
2024 | 1. Lewis Hamilton | Mercedes |
2. Max Verstappen | Red Bull | |
3. Lando Norris | McLaren | |
2023 | 1. Max Verstappen | Red Bull |
2. Lando Norris | McLaren | |
3. Lewis Hamilton | Mercedes | |
2022 | 1. Carlos Sainz | Ferrari |
2. Sergio Pérez | Red Bull | |
3. Lewis Hamilton | Mercedes | |
2021 | 1. Lewis Hamilton | Mercedes |
2. Charles Leclerc | Ferrari | |
3. Valtteri Bottas | Mercedes | |
2020 | 1. Lewis Hamilton | Mercedes |
2. Max Verstappen | Red Bull | |
3. Charles Leclerc | Ferrari | |
2019 | 1. Lewis Hamilton | Mercedes |
2. Valtteri Bottas | Mercedes | |
3. Charles Leclerc | Ferrari | |
2018 | 1. Sebastian Vettel | Ferrari |
2. Lewis Hamilton | Mercedes | |
3. Kimi Räikkönen | Ferrari | |
2017 | 1. Lewis Hamilton | Mercedes |
2. Valtteri Bottas | Mercedes | |
3. Kimi Räikkönen | Ferrari | |
2016 | 1. Lewis Hamilton | Mercedes |
2. Max Verstappen | Red Bull | |
3. Nico Rosberg | Mercedes | |
2015 | 1. Lewis Hamilton | Mercedes |
2. Nico Rosberg | Mercedes | |
3. Sebastian Vettel | Ferrari |
Poznámka: V roce 2020 se na okruhu Silverstone jely dvě Grand Prix – standardní Velká cena Velké Británie a týden nato Anniversary GP
Rekordy F1 – Velká cena Velké Británie (GP Silverstone F1): nejrychlejší kolo, vítězství, pódia, pitstop
Kromě vítězů je potřeba si připomenout i některé z rekordů, které na okruhu Silverstone padly. Postupně si je tedy představíme.
Nejvíce vítězství – jezdci, týmy
Začněme rekordem vítězství mezi jezdci. Ten dosud drží Lewis Hamilton, který dokázal zvítězit hned devětkrát (2008, 2014 – 2017, 2019 – 2021, 2024)
Z hlediska týmů vládne italská stáj Ferrari. Ta má tu výhodu, že se zůčastnila od roku 1951 všech Velkých cen. její jezdci se z vítězství radovali celkem osmnáctkrát.
Nejvíce pódiových umístění – jezdci, týmy
S vítězstvími jsou spjata i pódiová umístění. Zde se budeme držet podobných údajů jako v případě vítěžství. I tentokráte totiž vládne Lewis Hamilton a Ferrari. Britský jezdec stál na pódiu čtrnáctkrát, závodnící italské stáje pak dokonce 57 krát.
Nejvíce pole position, nejrychlejší kolo
Přesuňme se nyní do kvalifikace, ve které rozhoduje čas. Ten vůbec nejrychlejší stanovil Lewis Hamilton v roce 2020 (1:24.303). Pokud bychom se přesunuli do závodních podmínek, tak zde drží rekord Max Verstappen, který v roce 2020 zajel čas 1:27.097.
Zpátky ke kvalifikaci. Jezdcem, který získal nejvíce pole position, je znovu Lewis Hamilton, který slavil sedmkrát. Následuje velká propast, která se zastavuje až na Damonu Hillovi a Fernandu Alonsovi (oba mají po třech).
Co se týče týmů, tak nejvícekrát se znovu radovali jezdci Ferrari, a to dvanáctkrát. Následuje Williams a Mercedes s jedenácti.
Nejrychlejší pitstop
Za poslední dobu se neuvěřitelně zrychlily i zastávky v boxech. Vzhledem k tomu, že už se nemusí dotankovávat, trvají pitstopy pouhé sekundy. Na okruhu v Silverstonu padl dokonce absolutní rekord F1, který stanovili mechanici Red Bullu v roce 2020. Níže se můžete podívat na ty nejlepší výkony mechaniků v přehledné tabulce.
TOP 5 nejrychlejších pit stopů na Silverstonu | |||
Rok | Jezdec | Tým | Čas |
2019 | Pierre Gasly | Red Bull | 1,91 s |
2024 | Max Verstappen | Red Bull | 1,99 s |
2024 | Sergio Pérez | Red Bull | 2,00 s |
2017 | Felipe Massa | Williams | 2,02 s |
2018 | Daniel Ricciardo | Red Bull | 2,26 s |
Výpis rekordů se může každým rokem měnit. Článek tak budeme průběžně aktualizovat v závislosti na výkonech nejen jednotlivých jezdců, ale samozřejmě také týmů.
Využij skvělý bonus pro nové sázkaře |
||||
---|---|---|---|---|
500 Kč ve FreeBetech a 500 free spinů zdarma Zaregistruj se u Fortuny a získáš 500 Kč v bonusech zdarma za dokončení registrace & dalších 500 Kč v bonusech k prvnímu vkladu. |
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Formule 1 na Nova Sport 5: cena, jak naladit, TV program
Sezona F1 letos přináší množství napínavých diváckých zážitků. Podívejte se, jak naladit závody F1 na Nova Sport 5.
Formule 1 živě: kde sledovat závody F1 v televizi i online
Přečtěte si, kde sledovat závody Formule 1. Podíváme se na televizní přenosy, dojde ale také na internetové streamy.
Kalendář F1 2025: Formule 1 program, závody, stream a televize
Závody Formule 1 patří k nejsledovanějším sportovním událostem na světě. Vše důležité o probíhající sezóně F1 se dozvíte v tomto článku.