Circuit de Catalunya: informace, historie & výsledky
Circuit de Barcelona – Catalunya byl doposud stabilní součástí kalendáře F1. Závody se zde jezdí už od roku 1991. V dalších letech ovšem nejspíše bude muset ustoupit nově chystanému okruhu v Madridu a stane se z něj nejspíše pouze trať, na které budou probíhat zimní testy. Přečtěte si vše o historii tohoto okruhu a dalších zajímavostech.
Info, mapa – Historie
Výsledky – Rekordy
Velká cena Španělska, závody Formule 1 Catalunya dnes: Kde sledovat závody F1 živě a zdarma v online live streamu?
Formule 1 je jedním z nejsledovanějších motorsportových disciplín na planetě. I v Česku má velkou základnu fanoušků, a tak se není čemu divit, že je dostupná i na televizních obrazovkách. V tuzemsku naladíte F1 na kanále Nova Sport 5, což je ovšem placený program.
Alternativa v podobě free streamu dostupná není. Pokud ale budete chtít zažít závod z trochu jiné perspektivy, můžete si předplatit platformu F1TV. Za 59 euro (cca 1471 korun) za rok můžete využívat výhod jako:
- Stream ze všech závodů F1, F2, F3 bez reklam
- Onboard kamery jednotlivých jezdců - sledujte závod z pozice svého oblíbence
- Veškerá týmová rádia živě
- Speciální obsah v rámci závodního víkendu
Závod si pak můžete zpestřit sázkou na vítěze u licencované sázkové kanceláře Fortuna. Ta nabízí kurzy na jednotlivé závody i na celkové pořadí v poháru jezdců a konstruktérů. Tipéři zároveň oceňují, že si zde mohou vybrat, který ze závodníků či týmů skončí jak v závodě, tak i v celkovém pořadí lépe.
Registrace je jednoduchá a zvládnete jí i z mobilu. Za její dokončení na vás čeká bonus ve výši 500 korun. Stejnou částku pak můžete získat i za svůj první vklad.
Zaregistrujte se na Fortuně a získejte bonus až 1 000 Kč
Barcelona F1 Circuit: informace, mapa (Catalunya layout)
Na okruhu v Barceloně se vozy Formule 1 prohánějí od roku 1991. V té době trať nahradila již dosluhující okruh v Jerezu. Vůbec prvním vítězem se stal Nigel Mansell, který ve svém Williamsu porazil Alaina Prosta a Ricarda Patreseho.
Kromě závodění je trať ve Španělsku vhodná i pro testování, jelikož je zde kladen velký důraz na aerodynamiku a rovnováhu vozu. Zároveň je plná rychlých i pomalých zákrut.
Když už jsme u zatáček, těch má trať celkem čtrnáct – devět pravotočivých a pět levotočivých. Dříve byla součástí závěrečného sektoru i šikana, která měla jezdce zpomalit před táhlou poslední zákrutou a nájezdem do cílové rovinky. Tato však byla v roce 2023 odstraněna.
Součástí okruhu jsou také dvě DRS zóny. První se nachází mezi zatáčkami 9 a 10, druhá pak na přes kilometr dlouhé cílové rovince. Právě tato zóna je lehce záludná, jelikož na jejím konci musí prudce brzdit do první šikany.
Okruh Španělsko, Barcelona: historie
Okruh v Barceloně otevřel své brány v roce 1991. Záměrem tehdejší katalánské vlády pro jeho stavbu spočívaly v přesunutí VC z Jerezu a zároveň ve vytvoření sportovního zázemí pro LOH 1992 (jely se zde časovky v rámci olympijské cyklistiky).
Za dobu existence trati došlo k několika změnám jejího layoutu. Nyní si je postupně představíme:
F1 Barcelona: změny layoutu
- 1994: Po smrti Ayrtona Senny byla vytvořena provizorní šikana mezi zatáčkami 12 a 13. Tato byla odstraněna hned rok poté
- 2004: Zatáčka číslo 10 se změnila z rychlé a plynulé na pomalou a ostrou. Cílem bylo vytvořit výraznější brzný bod a tím i větší možnost k předjíždením
- 2007: Přidána šikana mezi zatáčkami 14 – 15
- 2021: Znovu předělána zatáčka číslo 10 – znovu zaoblenější a otevřenější s větší únikovou zónou
- 2023: Odstranění šikany mezi zatáčkami 14 – 15 (zrychlení celé sekce před cílovou rovinkou)
Kromě technických změn si pak z hlediska historie můžeme připomenout i ty nejlegendárnější momenty, které v Barceloně proběhly. Vzhledem k tomu, že se zde událo mnohé, je vybírání těch opravdu nejikoničtějších událostí ne uplně jednoduchou záležitostí. My si však vybrali následující:
1991: Senna vs. Mansell
Hned první VC v Barceloně přinesla fantastickou bitvu mezi Nigelem Mansellem a Ayrtonem Sennou. Oba jezdci se naháněli prakticky celý závod, Brazilec ve svém McLarenu poměrně dlouho svému rivalovi odolával. Oba předváděli fantastickou jízdu ve vysoké rychlosti, kterou doprovázely riskantní manévry Brita v zatáčkách.
Nakonec se Mansellovi, tehdy jedoucím ve Williamsu, podařilo Sennu předjet, díky čemuž skončil na druhém místě za Gerhardem Bergerem. Fanoušci F1 však na tento souboj nejspíše nikdy nezapomenou. Byla to totiž reklama na ryzí závodění.
1996: První Schumacherovo vítězství ve Ferrari
Michael Schumacher hájil od roku 1996 barvy Ferrari. Cíl, který si stanovil s týmovým ředitelem Jeanem Todtem byl přitom jasný – alespoň dvakrát zvítězit.
Ve VC Španělska to zprvu na první pozici nevypadalo. Po kvalifikaci skončil německý závodník třetí. Navíc ztratil několik pozic hned na startu kvůli technickým problémům. Následně ale ukázal, přoč se mu přezdívalo Regenmeister (mistr závodění v dešti).
Postupně totiž využil nehod svých kolegů a jízdy na mokré trati, aby se dostal až na první pozici. Tu následně nejen že udržel, ale vypracoval si velmi luxusní náskok 45 sekund. Díky tomu získal svůj první z mnoha triumfů v červeném monopostu.
The first of MANY 🤌
— Formula 1 (@F1) June 16, 2024
⏪ to 1996 when Michael Schumacher dominated in Barcelona to claim his first win for Ferrari!#F1 #Formula1 pic.twitter.com/hPmRU1N6Au
2006: Premiérový triumf Fernanda Alonsa před domácím publikem
V roce 2006 obhajoval Fernando Alonso v barvách Renaultu mistrovský titul. Ve Španělské GP se chtěl před vlastním publikem předvést a utéct Michaelu Schumacherovi v celkovém pořadí.
První dobrý krik udělal už v kvalifikaci, kde si dokázal vyjet pole position před svým týmovým kolegou Giancarlem Fisichellou. Schumacher pak zajel až třetí nejlepší čas.
V závodě si pak Fernando svoji pozici s přehledem pohlídal a stal se vůbec prvním Španělem, který dokázal na okruhu v Barceloně zvítězit. Schumacher, který skončil v závodě druhý, na něj ztratil 18,5 sekundy.
@_.colbtok_ Pillanatok Barcelonából. #fyp #fy #f1 #formula1 #f1tiktok #spain #barcelona #spanishgp #fernandoalonso #renaultf1 #2006 #magyartiktok #magyarorszag ♬ eredeti hang - Norbi
2012: Překvapivé vítězství Pastora Maldonada
VC Španělska 2012 se dodnes označuje za jednu z nejikoničtějších v moderní historii F1. Ukázala, jak byly tehdejší monoposty neskutečně vyrovnané a jak se i papírový outsider mohl radovat z vítězství.
Začněme ale popořádku, a to kvalifikací. Už zde se totiž ukázalo, že se možná bude dít něco mimořádného. Pastor Maldonado, jenž tehdy hájil barvy Williamsu, dokázal zajet druhý nejrychlejší čas. I to by se zdálo jako obrovský úspěch. Ovšem vzhledem k tomu, že Lewis Hamilton, který si dojel pro pole position, neměl dostatek paliva k odběru vzorků, dostal se venezuelský závodník do čela.
Na začátku závodu Maldonado vedení ztratil na úkor Fernanda Alonsa, který jej dokázal předjet v první zákrutě. Venezuelan se ale Španěla držel a dovolil tak, aby Williams vymyslel ideální strategii k tomu, aby jej dostal zpátky do čela.
Právě bitva strategií nakonec rozhodla o celém osudu závodu. Williams jí zvládl lépe a ačkoliv se Alonso na Maldonada dotahoval, předjet už jej nedokázal. Venezuelan tak získal své první a zároveň jediné vítězství ve Formuli 1, britská stáj pak svou první výhru od roku 2004. Nutno i podotknout, že od té doby se žádný jezdec Williamsu k dalšímu prvnímu místu nedostal.
A #SpanishGP classic for the ages
— Formula 1 (@F1) May 7, 2018
Pastor Maldonado claimed an incredible victory back in 2012 🏆
Holding off none other than home hero Fernando Alonso 👀 pic.twitter.com/l7RAyTojFb
2016: Válka stříbrných šípů přinesla premiérovou výhru Verstappenovi
V roce 2016 probíhala naplno rivalita mezi oběma jezdci Mercedesu – Lewisem Hamiltonem a Nicem Rosbergem. Oba si nic nedarovali, ani jeden nechtěl ustupovat, situace byla velmi vyhrocená.
To se ostatně potvrdilo i ve VC Španělska. Hamilton společně s Rosbergem zaujali první dvě místa na startovním roštu a hned po startu začal jejich souboj o vedení. Nakonec ale cesta obou závodníků skončila už za čtvrtou zatáčkou – Rosberg se snažil Hamiltona předjet, najel na trávník, roztočil se a svého týmového kolegu sestřelil. Po závodě se oba z nehody obviňovali, nakonec však vyšlo najevo, že chyba byla na straně německého pilota.
Tato srážka ovšem otevřela cestu k dalšímu parádnímu příběhu. Do vedení se totiž dostal Max Verstappen, tehdy osmnáctiletý mladík, který jel svou první GP po povýšení do Red Bull Racing.
Ačkoliv se za Verstappenem drželi oba jezdci Ferrari, předjet jej nakonec nedokázali. Nizozemský závodník se tak stal nejlmladším vítězem Velké ceny v dějinách F1. Po závodě se pak dočkal ocenění i od legendárního Nikiho Laudy, který jej označil za talent století.
It started with Mercedes misery 💥💥
— Formula 1 (@F1) May 29, 2025
It ended with Max's "unbelievable" maiden win 🏆👦
The 2016 Spanish Grand Prix was intense! #F1 #SpanishGP pic.twitter.com/JT2ZFbQ1QN
Velká cena Španělska: výsledky v průběhu let (GP Barcelona výsledky)
V roce 2025 se na okruhu v Barceloně konala už 35. Velká cena. Níže se můžete podívat na kompletní přehled stupňů vítězů v jednotlivých letech. Dosud posledním vítězem VC Španělska je Oscar Piastri.
VC Španělska, F1 Barcelona: výsledky závodů | |||
Rok | 1. místo | 2. místo | 3. místo |
1991 | Nigel Mansell (Williams‑Renault) | Alain Prost (Ferrari) | Riccardo Patrese (Williams‑Renault) |
1992 | Nigel Mansell (Williams‑Renault) | Michael Schumacher (Benetton‑Ford) | Jean Alesi (Ferrari) |
1993 | Alain Prost (Williams‑Renault) | Ayrton Senna (McLaren‑Ford) | Michael Schumacher (Benetton‑Ford) |
1994 | Damon Hill (Williams‑Renault) | Michael Schumacher (Benetton‑Ford) | Mark Blundell (Tyrrell‑Yamaha) |
1995 | Michael Schumacher (Benetton‑Renault) | Johnny Herbert (Benetton‑Renault) | Gerhard Berger (Ferrari) |
1996 | Michael Schumacher (Ferrari) | Jean Alesi (Benetton‑Renault) | Jacques Villeneuve (Williams‑Renault) |
1997 | Jacques Villeneuve (Williams‑Renault) | Olivier Panis (Prost‑Mugen‑Honda) | Jean Alesi (Benetton‑Renault) |
1998 | Mika Häkkinen (McLaren‑Mercedes) | David Coulthard (McLaren‑Mercedes) | Michael Schumacher (Ferrari) |
1999 | Mika Häkkinen (McLaren‑Mercedes) | David Coulthard (McLaren‑Mercedes) | Michael Schumacher (Ferrari) |
2000 | Mika Häkkinen (McLaren‑Mercedes) | David Coulthard (McLaren‑Mercedes) | Rubens Barrichello (Ferrari) |
2001 | Michael Schumacher (Ferrari) | Juan Pablo Montoya (Williams‑BMW) | Jacques Villeneuve (BAR‑Honda) |
2002 | Michael Schumacher (Ferrari) | Juan Pablo Montoya (Williams‑BMW) | David Coulthard (McLaren‑Mercedes) |
2003 | Michael Schumacher (Ferrari) | Fernando Alonso (Renault) | Rubens Barrichello (Ferrari) |
2004 | Michael Schumacher (Ferrari) | Rubens Barrichello (Ferrari) | Jarno Trulli (Renault) |
2005 | Kimi Räikkönen (McLaren‑Mercedes) | Fernando Alonso (Renault) | Jarno Trulli (Toyota) |
2006 | Fernando Alonso (Renault) | Michael Schumacher (Ferrari) | Giancarlo Fisichella (Renault) |
2007 | Felipe Massa (Ferrari) | Lewis Hamilton (McLaren‑Mercedes) | Fernando Alonso (McLaren‑Mercedes) |
2008 | Kimi Räikkönen (Ferrari) | Felipe Massa (Ferrari) | Lewis Hamilton (McLaren‑Mercedes) |
2009 | Jenson Button (Brawn‑Mercedes) | Rubens Barrichello (Brawn‑Mercedes) | Mark Webber (Red Bull‑Renault) |
2010 | Mark Webber (Red Bull‑Renault) | Fernando Alonso (Ferrari) | Sebastian Vettel (Red Bull‑Renault) |
2011 | Sebastian Vettel (Red Bull‑Renault) | Lewis Hamilton (McLaren‑Mercedes) | Jenson Button (McLaren‑Mercedes) |
2012 | Pastor Maldonado (Williams‑Renault) | Fernando Alonso (Ferrari) | Kimi Räikkönen (Lotus‑Renault) |
2013 | Fernando Alonso (Ferrari) | Kimi Räikkönen (Lotus‑Renault) | Felipe Massa (Ferrari) |
2014 | Lewis Hamilton (Mercedes) | Nico Rosberg (Mercedes) | Daniel Ricciardo (Red Bull‑Renault) |
2015 | Nico Rosberg (Mercedes) | Lewis Hamilton (Mercedes) | Sebastian Vettel (Ferrari) |
2016 | Max Verstappen (Red Bull‑TAG Heuer) | Kimi Räikkönen (Ferrari) | Sebastian Vettel (Ferrari) |
2017 | Lewis Hamilton (Mercedes) | Sebastian Vettel (Ferrari) | Daniel Ricciardo (Red Bull‑TAG Heuer) |
2018 | Lewis Hamilton (Mercedes) | Valtteri Bottas (Mercedes) | Max Verstappen (Red Bull‑TAG Heuer) |
2019 | Lewis Hamilton (Mercedes) | Valtteri Bottas (Mercedes) | Max Verstappen (Red Bull‑Honda) |
2020 | Lewis Hamilton (Mercedes) | Max Verstappen (Red Bull‑Honda) | Valtteri Bottas (Mercedes) |
2021 | Lewis Hamilton (Mercedes) | Max Verstappen (Red Bull‑Honda) | Valtteri Bottas (Mercedes) |
2022 | Max Verstappen (Red Bull‑RBPT) | Sergio Pérez (Red Bull‑RBPT) | George Russell (Mercedes) |
2023 | Max Verstappen (Red Bull‑Honda RBPT) | Lewis Hamilton (Mercedes) | George Russell (Mercedes) |
2024 | Max Verstappen (Red Bull‑Honda RBPT) | Lando Norris (McLaren‑Mercedes) | Lewis Hamilton (Mercedes) |
2025 | Oscar Piastri (McLaren‑Mercedes) | Lando Norris (McLaren‑Mercedes) | Charles Leclerc (Ferrari) |
Rekordy F1 – VC Španělska (Barcelona F1): nejrychlejší kolo, vítězství, pódia, pitstop
Kromě vítězů je potřeba si připomenout i některé z rekordů, které na okruhu v Barceloně padly. Postupně si je tedy představíme.
Nejvíce vítězství – jezdci, týmy
Začněme rekordem vítězství mezi jezdci. Ten dosud drží Michael Schumacher s Lewisem Hamiltonem, kteří dokázalI zvítězit šestkrát.
- Vítězství MSC: 1995, 1996, 2001 – 2004
- Vítězství HAM: 2014, 2017 – 2021
Z hlediska týmů je pak neúspěšnější Ferrari – jeho jezdci se z výhry radovali osmkrát. V závěsu jsou jezdci Mercedesu a Red Bullu.
Nejvíce pódiových umístění – jezdci, týmy
S vítězstvími jsou spjata i pódiová umístění. Těch má nejvíce na svém kontě Lewis Hamilton (8), v závěsu jsou pak Michael Schumacher a Fernando Alonso (6).
Z hlediska týmů jsou pak na tom nejlépe ve Ferrari (17 pódií), následuje McLaren s patnácti a Mercedes se čtrnácti..
Nejvíce pole position, nejrychlejší kolo
Přesuňme se nyní do kvalifikace, ve které rozhoduje čas. Ten vůbec nejrychlejší stanovil Lewis Hamilton v roce 2021 (1:16.741). Pokud bychom se přesunuli do závodních podmínek, tak zde drží rekord Max Verstappen, který v roce 2023 zajel čas 1:16.330 (taktéž nový rekord okruhu).
Zpátky ke kvalifikaci. Jezdcem, který získal nejvíce pole position, je znovu Michael Schumacher, který si dojel pro první pozici na startovním roštu sedmkrát. Následuje Lewis Hamilton se šesti pole positions.
Co se týče týmů, tak nejvícekrát se radovalo z první příčky po kvalifikaci Ferrari (7 pole positions), následuje Mercedes (6 pole positions).
Nejrychlejší pitstop
Za poslední dobu se neuvěřitelně zrychlily i zastávky v boxech. Vzhledem k tomu, že už se nemusí dotankovávat, trvají pitstopy pouhé sekundy. Na okruhu v Barceloně se o nejrychlejší pitstopy postaraly čtyři různé týmy. Níže se můžete podívat na ty nejlepší časy, kterých mechanici dosáhli.
VC Španělska, F1 Barcelona: nejrychlejší pitstopy | |||
Rok | Jezdec | Tým | Čas |
2020 | Max Verstappen | Red Bull | 1.90 |
2024 | Max Verstappen | Red Bull | 1.92 |
2025 | Gabriel Bortoleto | Sauber | 2.13 |
2015 | Sebastian Vettel | Ferrari | 2.20 |
2022 | Charles Leclerc | Ferrari | 2.23 |
2018 | Daniel Ricciardo | Red Bull | 2.26 |
2017 | Lewis Hamilton | Mercedes | 2.39 |
Využij skvělý bonus pro nové sázkaře |
||||
---|---|---|---|---|
500 Kč ve FreeBetech a 500 free spinů zdarma Zaregistruj se u Fortuny a získáš 500 Kč v bonusech zdarma za dokončení registrace & dalších 500 Kč v bonusech k prvnímu vkladu. |
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Formule 1 na Nova Sport 5: cena, jak naladit, TV program
Sezona F1 letos přináší množství napínavých diváckých zážitků. Podívejte se, jak naladit závody F1 na Nova Sport 5.
Formule 1 živě: kde sledovat závody F1 v televizi i online
Přečtěte si, kde sledovat závody Formule 1. Podíváme se na televizní přenosy, dojde ale také na internetové streamy.
Kalendář F1 2025: Formule 1 program, závody, stream a televize
Závody Formule 1 patří k nejsledovanějším sportovním událostem na světě. Vše důležité o probíhající sezóně F1 se dozvíte v tomto článku.